ARGUVANLILARA HİZMET ETMEK BENİ MUTLU EDİYOR
$baslik

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Malatya’nın Uydu Kanalı Türkiyem TV’de yayınlanan Hülya Kaya’nın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış programının canlı yayın konuğu oldu.

Son dönemlerde yol konusu ile adından sıkça söz edilen Arguvan’ın yol sorunun sürekli gündeme geldiği şu günlerde heyelan nedeniyle çökerek Arguvan’ın Malatya ulaşımının aksaması sonrasında yeni yapılan ve çalışması halen devam eden yolda da heyelan’ın oluşması sonrasında kamuoyundan büyük tepki toplamıştı. Özellikle Malatya İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşarak bu sorunu dile getiren Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, uyarılarına rağmen yapılan ve sorunu önceden söylediklerini ifade etmişti. Karayolları Elazığ 8.Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ise yine aynı toplantı da “Evet, Belediye başkanımız bu konuda haklıdır, maalesef 10 gün önce burada 30 metreye yaklaşık heyelan meydana gelmiştir” ifadelerini kullanmıştı. Toplantıdan sonra bir açıklama daha yapan Karayolları Elazığ 8.Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi “Yeni yaptığımız yolda çatlaklar olduğu yönünde yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Yolda en ufak bir çatlak yok, heyelan yok. Yolun çevresindeki arazide bazı çatlar var. O çatlakların da ne zaman olduğu belli değil. O da Arguvan’ın heyelan bölgesi olmasından kaynaklanıyor. Biz arazideki çatlaklarda da sondaj makinelerimizle ölçüm yapıyoruz” diyerek kendi ile çelişen ifadeleri kullandı.

Canlı Yayın konuğu olarak katıldığı Türkiyem TV’de Hülya Kaya’nın sorularını yanıtlayan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Arguvan’ın en büyük talihsizliği 2 kez yer değiştirmiş olması. Yola gelince ilçemiz ile ilimiz arasında ulaşımı sağlayan karayolunun heyelan nedeniyle çökmesi sonucu 2011 yılında çöken yolun 50 metre uzaklığına yapılan yeni yol’un da çökmesi sonrasında Malatya ile ulaşım servis yolundan sağlandı. Yeni güzergah belirlenmesi çalışmaları sırasında Karayollarının belirlemiş olduğu güzergahınm çok sağlıklı olmadığı halk arasında bu bölgeye toprak hareketliliği ve kaymalar nedeniyle oynak isminin verildiğini belirtti. Buna rağmen yol güzergâhı değiştirilmedi. Yapılan ihale ile yolun çalışmaları başladı. Bitme aşamasına gelen yolda yeni çatlakların oluştuğu önümüzdeki süreçte bu yolda da sıkıntının yaşanacağını belirtti. İlçemizde tam teşekküllü bir devlet hastanesi bulunmamaktadır. Zaman zaman ilçemizde kalp krizinden, kan kaybından yolda hastalarımızı kaybediyoruz. Bu çok önemli. İnsan yaşamının hayatında dakikaların çok önemi var. Biz bunun öne geçilmesi adına bizim önerdiğimiz proje Malatya’ya olan mesafeyi daha kısaltacağından insan yaşamı anlamında düşündüğümüzde bizim önerdiğimiz güzergahın çok daha önem arz ettiği anlaşılır. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Meclis üyelerimiz ile birlikte yeni yapılan yola gittik, incelemelerde bulunduk. Fay kırığı şeklinde toprakların yarılmasının başladığını gördük. Bu yarılma bir önceki yolda da böyle başlamıştı. Çökme aynı fay hattı üzerinde çünkü.

Bunu anlayabilmek mümkün değil diyen programcı Hülya Kaya ise nasıl bir işleyiş nasıl bir idarecilik diye sorgulamak gerekiyor diye konuştu.  

Başkan Kızıldaş “Medeni ülkülerde yapılan işler kurumlar arasında koordinasyonla yapılır. Kurumlar birbirleri ile doğru iletişim kurabilirse, kurumlar birbirleri ile iletişimlerini sürekli ve düzenli kılarlarsa mutlaka yapılan işlerde de eksiklik ve aksaklık en aza iner. Ama bizim ülkemizde işler tam tersine. Her kurum kendi alanında çalışmasını yapar diğer kurumun çalışmaları dikkate alınmaz. İletişim eksikliğinden dolayı aksaklıklar meydana gelmektedir. Özellikle altyapı söz konusu ise işlerin bir defada yapılması gerekmektedir. Elbette ki ilçe ile ilgili bir yol güzergahı belirleniyorsa yerel yönetimlerin düşünceleri dikkate alınmalıdır. Bize sorulmadığı halde biz bu yol ile ilgili hassasiyetimizi ve endişelerimizi bildirmiştik” diye konuştu.

Program sunucusu Hülya Kaya Arguvan’a alıştınız mı? Pişman mısınız? Projeleriniz nelerdir? sorularını yöneltti.

Başkan Mehmet Kızıldaş  “Arguvan’a alıştım. Pişmanlık sözcüğünü kabul etmiyorum. Olmadı ve olmayacak. Çünkü ben Arguvan’ı ve Arguvanlıları seviyorum. Kendi doğup büyüdüğümüz topraklara hizmet etmek, Arguvanlılara hizmet etmek Arguvanlıların sorunlarına çözüm bulmak, Arguvanlıların sorunlarını gidermek noktasında yapacağımız her türlü çalışma bizi mutlu eder bizi sevindirir. Zerre kadar pişmanlık duygusu yoktur. Tam tersine geldikten sonra buradaki durumu ve sorunları görünce çok çalışmamız gerektiğini gördüm. Hatta gelmekte geç kaldığımızı da düşünmeye başladım. Arguvan, dışarıda ülkemizin farklı kentlerinde, sınırlarımız ötesinde adı çok duyulan, bilinen, tanınırlılık oranı oldukça yüksek bir ilçe ama Arguvan’a geldiğinizde baktığınızda insanların hayal ettiği Arguvan ile mevcut fiziki yapısıyla aynı durumda değil. Arguvan’a gelmemize sebep olan durumlardan bir tanesi de budur. Arguvan bugüne kadar ismine, kültürüne, kimliğine, inancına layık bir şekilde yönetilemedi. Muhalif kimliği ile devletten hizmet alamadı. Birçok neden var. Anlattığımız sorunları üst üste koyduğumuz zaman Arguvan bugünkü mevcut durumu içerisinde kalmış. Bizler Arguvan’ı kendi bulunduğu noktadan ileriye taşımak Arguvan’a yakışır bir kent haline getirebilmek düşüncesi ile Arguvan’a geldik. 5 yılın sonrasında çok daha farklı bir Arguvan yaratacağımızı hatta Arguvan’ın kültür kenti haline gelebilmesi için ciddi çalışmalarımız var. Projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Arguvan’da sorunlar çok büyük. İçme suyu noktasında kuraklığın olması, kayısının olmaması, Arpa ve Buğday’ın yanması, kavun’un ise sıcaktan yanması nedeniyle Arguvanlı hemşerilerimiz böylesi sıkıntılar ile karşı karşıya geldi. Diğer sorunların üstüne birde bunlar eklenince daha da işimiz zorlaştı. Ama biz şunu biliyoruz, sorunlar ne kadar çok olursa olsun üstesinden geleceğiz. Arguvan’da ciddi bir konut açığı var. Malatya’da Toki Başkanı Ergül Bey ile görüştüğümüzde Arguvan öncelikli ilçeler arasına alındı. İlçemizde meslek yüksek okulu bulunmamakta. Meslek Yüksek Okulu bulunmayan iki ilçeden bir tanesi Arguvan, biz bu konuda da çalışmalar yürütüyoruz. Arguvan denilince ilk akla gelen türküler, bu noktada Müzik ile ilgili bir bölümün açılması için çalışmalar yapmaktayız. Akademisyenlerimiz ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Arguvan’da sosyal yaşam anlamında da ciddi bir eksikliğimiz var en kısa zamanda bu eksikliğimizi gidereceğiz. Artık Arguvan’da Kültür Merkezimiz var eksikliklerini giderdik. Arguvan’dan etkinlikler düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. SEZAİ YILMAZ’A TEŞEKKÜRLER…

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Yüksekokul ile ilgili noktada bizim bir de üzerinde çalıştığımız bir projemiz var bu noktada Prof. Dr. Sezai Yılmaz’a da teşekkür ediyorum. Proje üstünde beraber çalışıyoruz. Türkiye’de bulunan Akademik unvanı olan tüm Arguvanlı hemşerilerimizle kasım ayı sonlarına doğru Arguvan’da buluşmayı hedefliyoruz. Onlarla bir ön yazışmamız oldu. Gelen tepkiler ile memnuniyetle gelebileceklerini ifade ettiler. Arguvan’a nasıl bir proje üretebilirler, neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Sezai hocamız bizim medarı iftarımız. Sezai hocamız Arguvan için daha fazlasını yapabilen bir insan. Kendi alanında Avrupa ilk olan ve Dünyada ikinci olan bir insan. Konut sorunları ile kendisi ile konuştuğumuzda Sezai hocamız ilk evi ben alacağım dedi” şeklinde konuştu.

Başkan Kızıldaş, programın sonunda Türkiyem TV çalışanlara ve Program sunucusu ve yapımcısı Hülya Kaya’ya teşekkür etti.

Copyright © 2016. Arguvan Belediyesi.