TANITIM GÜNLERİNDE ‘ARGUVAN’ RÜZGARI ESTİ
$baslik

Her hafta bir ili ağırlayan Ankara Atatürk Kültür Merkezi geçtiğimiz hafta Malatya’yı ağırladı. 12 Ekim’de açılışı yapılan Malatya Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde 15 Ekim’e kadar misafirlerini karşıladı. Malatya’nın bütün ilçelerinin ve birçok firmanın stant açtığı etkinlikte türküleriyle bilinen Arguvan da Atatürk Kültür Merkezi’nde yerini aldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Malatya Tanıtım Günleri’nde açtığı stant ile Ankaralıları ve Malatyalıları bizzat kendisi karşılayan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Biz Arguvanlılar olarak demokrat, aydın, çağdaş, özgürlük kelimesine önem veren insanlarız, Türkiye’nin de aynı şekilde barış, huzur içerisinde yaşamasını arzu ediyoruz” dedi.

Başkan Kızıldaş “Arguvanlılar olarak ülkemizin birlik ve beraberliğinin devamından yanayız. Arguvan insanlarının gönlü, yüreği zengindir; barıştan yanadır. Biz tüm Türkiye’nin de bu özelliklere sahip olmasını istiyoruz. Malatya Tanıtım Günleri’nde de bulunmamızın en önemli nedeni Arguvan’ı bu yönüyle tanıtmak, Ankaralılara Arguvan’ı anlatmak. Ankaralıları ve Malatyalıları Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan standımızda da en iyi şekilde ağırlayarak ikramlarımızı sunduk.” diyerek Ankaralılara ve Ankara’da yaşayan Malatyalılara ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Malatya Tanıtım Günlerinde Arguvan Türkü Dinletisi yapılarak Cemal Öztaş ve Ali Rıza Gültekin sahne aldı. Birçok türkü severin katıldığı programa ilgili oldukça fazlaydı.

Program öncesi sahneye çıkarak bir konuşma yapan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Arguvan Türkülerinin öneminde bahsederek “Arguvan denilince akla ilk gelen Arguvan türküleridir. Arguvan türküleri sadece ilimizde, ilçemizde değil tüm Türkiye’de bilinen, sevilen, dinlenilen türküleridir. Çünkü Arguvan türküleri sılayı, özlemi, gurbeti, hasreti, ayrılığı çağrıştırır. Arguvan türkülerini dinleyen herkes mutlaka kendisinden de bir şeyler bulur. O nedenle de birçok kişi tarafından bilinir, sevilir” diye konuştu.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Arguvan türkülerinin iki boyutu olduğunu söyleyerek: “Arguvan türkülerinin bilinen ilk boyutu, Arguvan ağzı, gırtlağı, şivesiyle söylenenidir. İkincisi yani bir diğer boyutu da inançsal boyutudur. Alevi-Bektaşi inancında söylenen, duaz imamlar, deyişler diye adlandırılan da inançsal boyutunu kapsamaktadır. Arguvan türküleri insanların en kılcal damarlarına kadar işler. Bu nedenle de Arguvan Vakfı, dernekleri, belediyesi olarak Arguvan Türküleri’nin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınması noktasında oldukça önemli bir çalışma yürüttük ve listeye alındı. Bundan da oldukça gurur duyuyoruz. Bu konuda bizler de yerel yönetimler olarak Arguvanlı bütün kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle birlikte Arguvan türkülerinin yayılması, yaşatılması, bir sonraki kuşaklara aktarılması konusunda çaba sarf ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Başkan Kızıldaş’ın konuşmasının ardından Cemal Öztaş ve Ali Rıza Gültekin birbirinden değerli Arguvan Türkülerini seslendirerek programa katılan türkü dostlarına türkü dolu bir akşam yaşattılar.

Tanıtım Günlerinden bir çok misafirini ağırlayan Arguvan Standında misafirlere Arguvan Türküleri CD’si, Arguvan Türküleri Kitabı, Kavun ve Kayısı ikram edildi.

 

 

Copyright © 2016. Arguvan Belediyesi.